HAKKINDA

Son Peygamber Hz. Muhammed'in (s.a.s.), hicretin onuncu yılında ilk ve son defa yaptığı Hacc ibadetinde verdiği Veda Hutbesi’ni yüz binler dinlemişti. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) veda ederken çok önemli bir vasiyet bırakmıştı: “Ben size öyle bir şey bıraktım ki, ona sımsıkı sarılırsanız, hiçbir zaman doğru yoldan sapmazsınız. O, Allah’ın kitabıdır. Allah’ın Peygamberinin sünnetidir.”

Biz de Alemlerin Efendisi’nin emanetine sahip çıkmak adına küçük bir adım atmak ve Kur'ân’ın anlamıyla dostlarınızı zarif bir şekilde buluşturabileceğiniz bir imkan sunmak istedik: En Güzel Hediyem.

Nasıl ki o gün Allah’ın Kitabı yüz binlere emanet edilmişse bugün de bize emanettir, diye düşündük. Allah’ın Kitabı’nın, Rasûlullah’ın sünnetinin anlaşılmasını ve kutlu mesajın sevdiklerinize en güzel biçimde ulaştırılmasını murad ettik. Bunun için hediyeleşme sünneti, ideal bir yöntem olarak öne çıktı.

 

PROJE FİKRİ NASIL ÇIKTI?

Kur’ân’ın Anlamıyla Buluşmak (KAB) Platformu’nun yaptırdığı bir anketin çarpıcı sonuçları üzerine ortaya çıkan ve geçtiğimiz yıllarda 100BinDost adıyla uygulanan hediye meal projesi, Server Yayınları’nın bir markası olarak En Güzel Hediyem adıyla devam ediyor. 

KAB Platformu'nun, Türkiye ölçeğinde yaptığı bilimsel anket çalışması ile toplumumuzun Kur'ân’a bakış açısına yönelik önemli sonuçlar tespit edildi. Bu sonuçlara göre; halkımızın yüzde 94’ünün evinde Kur’ân-ı Kerîm’in olduğu, yüzde 78‘inin evinde meal ya da tefsirlerin de bulunduğu, yüzde 37‘sinin orijinalinden Kur’ân okumayı bildiği, ancak sadece yüzde 5’lik bir kesiminin düzenli bir şekilde anlamıyla buluştuğu görülmüştür. Anket sonuçlarının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

PROJENİN AMACI

Kur’ân-ı Kerîm’i anlayarak yaşamak için toplumda bir farkındalık oluşturmayı, Türkiye'de %5 olan meal okuma oranını yükseltmeyi hedefliyoruz. 

En Güzel Hediyem kampanyasına katılanların dostlarıyla hediyeleşmesi suretiyle ülkemizin dört bir köşesine ulaşmayı amaçlıyoruz.

 

NASIL HEDİYE EDERİM?

Türkiye’nin neresinde olursa olsun, sevdiklerinize kolayca hediye edin.

Projeye özel hazırlanan enguzelhediyem.org web sayfasından "HEDİYE ET" butonu tıklanarak online alışveriş yöntemiyle mealimizi satın alabilirsiniz. Aldığınız mealleri dilerseniz adresinize isteyip kendiniz okuyabilir veya dostlarınıza elden hediye edebilirsiniz. Dilerseniz dostlarınızın adresine göndermeyi tercih edebilirsiniz. Ya da Kur’ân’ı okumak-anlamak isteyen ama satın alma imkanı olmayanlara hediye edilmek üzere MEAL HAVUZU’na bırakabilirsiniz.


HEDİYE HAVUZU NEDİR?
SİSTEM NASIL ÇALIŞIR?

Hediye Havuzu; meal hediye etmek isteyenler ile meal okumak isteyenleri buluşturan bir sistemdir. "Askıda Ekmek" uygulamasına benzemektedir. Meal hediye etmek isteyen imkan sahipleri, satın aldıkları mealleri havuza bırakırlar. Kur'ân'ın anlamıyla buluşmak isteyen ama satın alma imkanı olmayanlar ise sitemizdeki formu doldurarak hediye meal talebinde bulunurlar. Öğretmen, imam, izci lideri, kulüp önderi, STK temsilcisi gibi gruplarla ilgilenenler, toplu meal talebinde bulunabilirler. Gelen tüm talepler incelenecek, uygun bulunanlara, havuzda varsa, ücretsiz hediye meal gönderilecektir. Böylece, birbirini hiç tanımayan insanlar, güzel bir amaç için hediyeleşmiş olurlar.

Hediye edin, yüz binler Kur’ân'ın anlamıyla buluşsun.

Çünkü, #Anlayınca çok şey değişir.